جمعه, 29 اسفند 773 20:13

ایمپلنت

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

ایمپلنت اقساطی دندان

ایمپلنت پین های باریکی هستند که از تیتانیوم خالص سازگار ساخته شده که درون استخوان فک گذاشته می‌شود.دندان متحرک ، قابل اتصال به این ایمپلنت ها هستند. حدود 3 تا 6 ماه زمان لازم برای رشد و ترمیم استخوان اطراف ایمپلنت است.هنگام انتخاب ایمپلنت میزان استخوان در دسترس ، میزان استحکام استخوان و زمان گذاشتن ایمپلنت در نظر گرفته می‌شود.

اگر استخوان کافی برای گذاشتن ایمپلنت در دسترس نباشد می توان در شرایط خاص مقداری استخوان برگرفته از نقاط دیگر پیوند زد.همچنین بر حسب میزان سختی استخوان انواع پیچ دار و بدون پیچ ایمپلنت انتخاب می‌شود. ایمپلنت می تواند بلافاصله پس از فقدان دندان و کشیدن آن یا پس از زمان طولانی ترمیم ، جایگزین شود. شکل ایمپلنت مانند ریشه دندان طبیعی است. پس از حذف دندان در صورت عدم جایگزینی سریع با ایمپلنت امکان تحلیل استخوان و کاهش توانایی جویدن و کج شدن دندانهای کناری است. اگر گذاشتن با تاخیر ایمپلنت پیشنهاد می‌شود ایمپلنت های کوچکتر و استوانه ای به دلیل در دسترس بودن استخوان کمتر استفاده می‌شود.
مکان گذاشتن ایمپلنت و نوع سیستم مناسب تنها بوسیله معاینه ای که دندانپزشک انجام میدهد با در نظر گرفتن سایر شرایط قابل بیان است. میزان حجم و دانسیته استخوان فک ، تعداد و موقعیت و استحکام دندانهای طبیعی فرد ، شرایط لثه ، شرایط و تعداد دندانهای فک مقابل از عوامل مهم حین معاینه است.

موارد کاربرد ایمپلنت دندان

 فاصله بین دندانهای جلو

ازدست دادن دندان می تواند به دلیل پوسیدگی دندان ، بیماری لثه و یا تصادفات باشد. اگر دندان در منطقه زیبایی باشد علاوه بر زیبایی سلامتی دندان نیز متاثر می‌شود. فاصله طولانی بی دندانی باعث رویش دندانهای فک مقابل به این فاصله و جابجایی دندانهای بالا و پایین و عدم اکلوژن مناسب می‌شود. عمل جویدن نیز متاثر شده و مفاصل فک پایین در طولانی مدت دردناک می‌شود.

   درمان:

 •  بریج سه واحدی که مستلزم قربانی کردن دو دندان سالم مجاور است.
 •  بریجی که به دندانهای مجاور چسبیده ولی عمر آن محدود است.(Maryland Bridge)
 • بریج تنها تاج دندان را جایگزین می کند ولی ریشه را جایگزین نمی کند و نیروهای جویدن به استخوان زیرین منتقل نمی‌شود و و در طول زمان حجم و ارتفاع استخوان کاهش می یابد .
  ایمپلنت درمان بهتری است چون هم دندانهای کناری تراش نمی خورند و هم بطور کامل ساختار دندان حفظ می‌شود و نیروهای جویدن به استخوان منتقل می‌شود و حجم استخوان بدون تغییر می ماند.

 از‌دست دادن یک یا چند دندان از انتهای قوس دندانی

ازدست دادن دندانهای قوی در عقب قوس دندانی که وظیفه جویدن و آماده کردن غذا برای هضم دارند باعث آسیب به حرکات جویدن می‌شود. دندانهای باقیمانده به سمت فضای خالی حرکت می کنند و تماس بین دندانها از دست می رود. همچنین دندانهای قوس مقابل نیز به طرف فضا حرکت می کنند و مشکلات مفاصل فک پایین نیز رخ می دهد.

 درمان:

درمان فکهای انتهای آزاد سخت می باشد چون تنها در یک سمت دندان وجود دارد.

 •  پارسیل متحرک فک بالایی یا پایین. پارسیل ممکن است به عنوان جسم خارجی احساس ناخوشایندی ایجاد و مشکلات تکلمی و جویدن ایجاد نماید.
 • ایمپلنت به عنوان دندان پایه دوم بریج. در حالیکه پایه اول دندان طبیعی است ، یا اینکه بریج کلا بوسیله ایمپلنت در هر دو طرف ساپورت شود.

بی دندانی کامل فک های بالا و پایین

بی دندانی کامل هردو فک با هم یا به تنهایی منجر به مشکلات بسیار زیادی می‌شود. جویدن و صحبت کردن از مشکلات اصلی بیماران بی دندان می باشد. از آنجا که دندان ها که عامل ساپورت عضـلات صورت هستند دیگر وجود ندارد ، بیمار حالت صورت مسنی خواهد داشت.

درمان:

 •  پروتز کامل متحرک. با وجودی که اکثر بیماران مشکلی از لحاظ گیر پروتز در فک بالا به دلیل نیروی مکشی در کام ندارند ولی مشکلات تکلمی و جویدن همچنان باقی است. عدم گیر یا ثبات پروتز فک پایین مشکل اساسی بیماران بی دندان می باشد و با گذشت زمان و تحلیل بیشتر استخوان بدتر هم می‌شود که تا حدودی با ریلاین پروتز و گذاشتن آستر تا مدتی برطرف می‌شود. ریلاین کردن متعدد منجر به لق شدن شدید پروتز و سخت تر شدن صحبت کردن و جویدن می‌شود.
 • ایمپلنت بعنوان ثبات دهنده پروتز کامل. برای مثال میله ای که به دو یا چهار ایمپلنت وصل است و باعث گیر مناسب پروتز می‌شود حتی شش یا هشت ایمپلنت می تواند بعنوان پایه های پروتز ثابت شود.
  امروزه می توان حجم کم استخوان را طی عمل بازسازی در شرایط خاص برای پذیرش ایمپلنت آماده ساخت.
  بیماری های انعقادی خونی ، متابولیک ، مخاطی و استخوانی ، فاصله کم بین دندان ، یا موقعیت نامناسب دندانهای فکهای بالا و پایین از عوامل محدود کننده در گذاشتن ایمپلنت می باشد.
  - کلیه افراد بالغی که دوران رشد را به پایان رسانیده اند ، می توانند ایمپلنت بگذارند.
  - افراد سیگاری حداقل تا ماههای اولیه پس از گذاشتن ایمپلنت باید سیگار را ترک کنند.
  - ایمپلنت مانند دندان طبیعی نیاز به رعایت بهداشت و مراقبت دارد.

 

تیم تخصصی دندان پزشکی ما در کلینیک رازی با بهترین تکنیک ها و تجهیزات , اماده ارائه هر گونه خدمات روکش دندان وایپملنت فوری و کاشت دندان و سفید کردن دندان و لمینت ونیر با نازل ترین قیمت ایمپلنت  و حتی به صورت ایمپلنت اقساطی میباشد.

خواندن 10446 دفعه

زیبایی دندان