یکشنبه, 16 فروردين 774 05:01

لثه سالم و علائم آن

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

لثه سالم وعلائم آن

 لثه سالم صورتي‌رنگ بوده و سفت و محکم به استخوان زیرین چسبيده و نمايي شبيه پوست پرتقال دارد یعنی دانه‌دانه است. از طرف دیگر لثه سالم فاقد تورم، قرمزي و خونریزی بوده و در محل تماس با دندان كاملا صاف و داراي لبه تيز است که اصطلاحا به آن لبه چاقویی می‌گویند. رنگ صورتي لثه سالم در برخي افراد كه رنگ چهره تيره دارند، ‌ممکن است به صورت  لكه‌هاي قهوه‌اي‌رنگ ديده شود. اگر ساير علائم لثه سالم وجود دارد و فقط رنگ آن قهوه‌اي است اين لثه سالم است.

التهاب لثه

التهاب لثه در مراحل اولیه قابل دید نیست. خیلی از افراد ممکن است بهداشت دهان و دندان‏شان را به‌درستی رعایت نکنند و معتقد باشند این عملکرد تا به حال آسیبی به دندان یا لثه‌شان وارد نکرده است. این مشکل در مراحل اولیه بدون علامت است و زمان می‌برد تا خودش را نشان دهد، اما زمانی که نمایان می‌شود وضعیت جالبی به‌همراه ندارد. در این وضعیت، جرم از بافت لثه عبور می‌کند و به استخوان لثه می‌رسد. در این حالت خیلی از افراد فکر می‌کنند که باید درد داشته باشند یا با علامتی همراه باشد که فرد را متوجه خود کند، درصورتی که در این شرایط خبری از درد و علامت نیست و تنها اتفاقی که در این مرحله می‌افتد خورده شدن استخوان براثر عفونت است.
استخوان به مرور زمان بر اثر عفونت درمان نشده، تحلیل می‌رود تا جایی که بعد از مدتی دندان‌ها لق می‌شوند. شاید این جمله را از افراد مسن شنیده باشید که می‌گویند «دندان‌هایم سالم بودند، اما به‌طور ناگهانی لق و کنده شدند.» همیشه این نکته را به‌یاد داشته باشید که دندان‌ها بی‌دلیل و بدون هیچ اتفاقی لق نمی‌شوند، مگر اینکه پای یک مشکل مثل ضربه خوردن یا عفونت پیشرفته لثه در میان باشد. همچنین یکی دیگر از علائم التهاب لثه در مرحله پیشرفته، فاصله افتادن بین دندان‌هاست. درمان این عفونت‌های شدید بسیار مشکل، وقت‌گیر و هزینه‌بردار است.

پيشگيري از بيماري‌هاي لثه‌اي

کليد اصلي براي پيشگيري از بيماري‌هاي لثه‌اي، مسواک زدن و نخ کشيدن مرتب و منظم دندان‌هاست. آنچه بايد به آن توجه کرد، مدت زمان نخ کشيدن و مسواک زدن است.30 ثانيه قبل از رفتن به رختخواب، تند تند مسواک زدن و نخ کشيدن را هم به صورت نامنظم انجام دادن يا اصلاً از نخ دندان استفاده نکردن، نمي ‌تواند از بيماري‌هاي لثه‌ پيشگيري کند.مسواک زدن به روش صحيح و نخ کشيدن بايد حداقل 4 تا 5 دقيقه طول بکشد.5 دقيقه در طول شبانه‌روز براي سلامت دهان و دندان وقت گذاشتن، زمان بسيار اندکي است، ولي سلامت دندان‌ها و لثه‌ها را به بهترين صورت ممکن تضمين مي ‌کند.نکته ديگر آموختن روش صحيح مسواک زدن و نخ کشيدن است، افراد مي ‌توانند اين روش ها را از دندانپزشکان عمومي در جلساتي که براي معاينه دندان‌هايشان مراجعه مي ‌کنند، بياموزند.

تیم تخصصی دندان پزشکی ما در کلینیک رازی با بهترین تکنیک ها و تجهیزات , اماده ارائه هر گونه خدمات روکش دندان وایپملنت فوری و کاشت دندان و سفید کردن دندان و لمینت ونیر با نازل ترین قیمت ایمپلنت  و حتی به صورت ایمپلنت اقساطی میباشد.

خواندن 1271 دفعه

زیبایی دندان