شنبه, 15 فروردين 774 04:04

ایمپلنت فوری

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری شیوه ای از درمان ایمپلنت است که در آن تاج موقتی اندکی پس از جایگذاری ایمپلنت در استخوان فک، روی ایمپلنت قرار میگیرد. این دندان جایگزین موقتی معمولا به دقت شکل داده میشود به طوری که در تماس با دندان سمت مقابل قرار نمیگیرد و صرفا برای زیبایی لبخند است تا زمانی که تاج دائمی جایگزین شود. ایمپلنت ها موجب تثبیت و نگهداری باقیمانده استخوان و جلوگیری از تحلیل بیشتر آنها می شوند و ارتفاع و عرض استخوانی را حفظ می کنند و کیفیت استخوان نیز با وجود ایمپلنت ها حفظ شده و تغییر نمی کند. این ها خصوصیاتی  می باشد که دست دندان مصنوعی این خصوصیات را ندارد. برعکس دست دندان مصنوعی (دنچر) در افراد بی دندان، باعث سرعت یافتن تحلیل استخوان می شود و بیمار با دنچر راحت نیست، از نظر روانی موجب ناراحتی ذهنی بیمار می شود و تغذیه بیمار نیز نامناسب می شود و هضم غذا نیز به درستی انجام نمی شود.
مزیت این پروتز اولیه این است که از مواد پلاستیکی سبک ساخته میشود و از جنس فلز یا پرسلن نیست و کمی کوتاهتر است که فشار کمتری ایجاد کند تا زمانی که جوش خوردن ایمپلنت  اتفاق بیفتد (3تا 5ماه). در کاشت ایمپلنت  فوری گیر اولیه استخوان  باید به 60 تا 70 نیوتن برسد اما درشرایط عادی این گیر 25 تا 30 نیوتن است. اگر تراکم استخوان مناسب نباشد نمیتوان این 60 نیوتن فشار را به ان وارد کنیم و در واقع  ایمپلنت فوری تلقی نمیشود.

عملکرد ایمپلنت فوری

استفاده از سی تی اسکن دندانپزشک را قادر میسازد ایمپلنت دندان را با دقت در استخوان فک جایگذاری کند. آچار ترک مخصوصی مقدار گشتاور ایمپلنت در حین جایگذاری را اندازه میگیرد. این فناوری باعث میشود بتوان ایمپلنت را تحت شرایط ایده آل در مقدار مناسب استخوان سالم جایگذاری کرد.


دوره جوش خوردن در این روش به اندازه ایمپلنتهای مرسوم اهمیت دارد و ماهها طول میکشد تا فرایند یکپارچگی استخوان انجام شود. یکپارچگی استخوان (استئو اینتگریشن) فرایندی است که بافت جدید استخوان فک در اطراف پست ایمپلنت تشکیل میشود و ارتباط مستقیم و کامل بین ایمپلنت و استخوان ایجاد میشود که موجب محکم شدن ایمپلنت در جای خود میشود.
مطالعات نشان داده اند که عدم اختلال در فرایند یکپارچگی استخوان حیاتی است به طوری که حتی حرکات میکروسکوپی در ایمپلنت میتواند مشکلاتی در اتصال بین پست و استخوان ایجاد کند و مهار این حرکت برای موفقیت ایمپلنت فوری، الزامی است. برای جلوگیری از حرکت ایمپلنت چند راه وجود دارد: یا چند ایمپلنت به یکدیگر اسپلینت میشوند و یا ترتیبی داده میشود که دندان جایگزین تک ایمپلنت با دندانهای مقابل تماس نداشته و فشاری به آن وارد نشود.
اگر چه پیشگیری از هر حرکتی در پست ایمپلنت دندان در دوره جوش خوردن اهمیت دارد اما برخی تحقیقات نشان داده اند که اعمال مقداری نیرو به ایمپلنت ممکن است مفید باشد چون رشد سلولهای جدید استخوانی در اطراف پست ایمپلنت را تسریع میکند اما این فشارها باید با پارامترهای دقیق اعمال شود تا موفقیت آمیز باشد.

مراحل انجام ایمپلنت فوری

-روز اول جلسه جراحی قسمت ریشه و ساخت پروتزموقت
-در فک پایین پس از ۳ ماه و در فک بالا بعد از ۵ ماه قالبگیری مجدد انجام میشود و پس از حدود ۲ هفته پروتز نهایی ساخته و جایگزین پروتز موقت می شود
-در شرایط بی دندانی کامل ایمپلنت فوری در روز جراحی به اتصالات دست دندان وصل می شود و در همان روز به دست دندان متصل می شود یعنی در این شرایط دیگر نیازی به ساخت پروتز موقت نمی باشد و فقط در ۱ جلسه ریشه ها جراحی شده و اتصالات به پروتز و ایمپلنت وصل میشود و از همان روز اول پروتز شکل میگیرد

تیم تخصصی دندان پزشکی ما در کلینیک رازی با بهترین تکنیک ها و تجهیزات , اماده ارائه هر گونه خدمات روکش دندان وایپملنت فوری و کاشت دندان و سفید کردن دندان و لمینت ونیر با نازل ترین قیمت ایمپلنت  و حتی به صورت ایمپلنت اقساطی میباشد.

خواندن 2360 دفعه

زیبایی دندان